Başmakçı

İlçenin en önemli geçim kaynağı büyükbaş süt hayvancılığı, yumurta tavukçuluğu ve gülyağı üreticiliğidir. Başmakçı ilçesi Türkiye yumurta piyasasının belirlendiği yer olarak adını duyurmuştur. Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi, 1976 yılında 7 kurucu üyesi ve 10.000 tavuk kapasitesi ile kurulmuştur ve halen faaliyetine devam etmektedir. Kooperatif şu an 3.950.000 adet tavuk ve üretim kapasitesine sahip olan ve 22 kişiden oluşan personeli ile çalışmaktadır. Yurt içine olduğu gibi yurt dışına da yıllık 10.000.000 $’ı aşan satışlar yapılmaktadır. Tavukçuluk kooperatifine kayıtlı 1650’nin üzerinde üye mevcuttur ve Türkiye’nin yumurta borsası özelliğine sahiptir. Yani Türkiye’deki yumurta fiyatlarını belirlemektedir. 

1996 yılında kurulan Sütçülük kooperatifi merkez ve çevre köylerden günlük 24 ton süt toplanmaktadır. Toplanan sütler Antalya ve Burdur’daki fabrikalara gönderilmektedir. 6.000’in üzerinde kültür ırkı süt ineği ile önemli sayılabilecek miktarda süt üretilmektedir. Ayrıca gül çiçeğinden Gülyağı üretimi yapılmakta olup, yağın dış ülkelere ihracı ile ilçeye önemli derecede gelir sağlanmaktadır.

Afyonkarahisar’ın ilçeleri arasında kooperatifler ilçesi olarak adlandırılır. Üretici, girişimci yaptığı en küçük uğraşıyı kooperatif kurarak devam ettirmektedir.

26 Kasım 2015, Perşembe 441 kez görüntülendi